www.stowlekidukielskie.dukla.org

<<< Strony poświęcone historii i czasom teraźniejszym wsi Łęki Dukielskie >>>

Linkownia

Spotkania folklorystyczne 2017

Czas ucieka,
Wieczność czeka...

 
INDEX
 
STOWARZYSZENIE
 informacje
 działalność
 projekty
przegląd kolęd
 biesiada
 dzień seniora
 folklor
 muzeum wsi
 archiwum
 
ZESPÓŁ ŁĘCZANIE
 historia
 występy
 
ŁĘKI DUKIELSKIE
 historia
 Łęki na foto
 aktualności
 parafialne
 gazeta paraf.
 foto Czajson
 panoramy
 szkoła
 
RÓŻNE
 ciekawe linki
 kontakt
 webmaster
 

 

2017

FOTOGALERIA1>> FOTOGALERIA2>> FOTOGALERIA3>>
 
       23 lipca 2017 roku po raz trzynasty święto muzyki, tradycji i folkloru miało miejsce w Łękach Dukielskich.  Pogoda od rana nie nastrajała optymizmem, niemniej po raz kolejny opieka św. Jana z Dukli i Jego wstawiennictwo pozwoliło nam cieszyć się praktycznie bezdeszczową pogodą podczas całego popołudnia i do późnych godzin nocnych, gdy rozbrzmiewała jeszcze muzyka dyskotekowa.
       O godzinie 15. tej sygnał do rozpoczęcia Spotkań dali gospodarze, zespół "Łęczanie", który żywiołową muzyką, tańcem i śpiewem wprowadził odpowiedni nastrój. W tych rytmach zaśpiewały kolejne łęckie zespoły - młodzieży i dzieci, nieco zdziesiątkowane w okresie wakacyjnym. Pierwszy blok zespołów zakończyła kapela "Rymanowianie" z Rymanowa.
        Wracając do początku, to po występie dorosłych "Łeczan" miało miejsce powitanie uczestników i gości przez przewodniczącego i zastępczynię Stowarzyszenia "Jedność" oraz przedstawiony został rys historyczny Spotkań i naszej działalności na przestrzeni 13 lat. Bo Spotkania Folklorystyczne odbywały się od początku naszej działalności. I tutaj została właśnie przekazana do wiadomości informacja, że dotychczasowa formuła Spotkań Folklorystycznych została wyczerpana, gdyż na terenie, na którym odbywały się Spotkania, będzie budowane Centrum Kultury naszej wioski, co uniemożliwia organizowanie tam tak wielkiej imprezy tym bardziej, że inwestycja jest rozłożona na kilka lat. Spotkania zatem będą się odbywały w innej formie, jako Biesiada Folklorystyczna w sali widowiskowo - sportowej początkiem października -  już w tym roku w sobotę 14. tego.
Po wystąpieniach członków Stowarzyszenia głos zabrali p. Maria Kurowska, wicemarszałek Województwa Podkarpackiego oraz p. Marek Jastrzębski, dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie. Mówcy podkreślili wyjątkowy charakter naszej imprezy, gratulowali organizatorom oraz uczestnikom tak wspaniałej idei oraz wysokiego poziomu organizacyjnego i artystycznego. Wyrazili także nadzieję, że ta forma naszej działalności będzie kontynuowana w przyszłości, choć pod inna nazwą oraz wyrazili chęć dalszej pomocy wspierającej organizację i prowadzenie takich form działalności.
 
Oprócz wyżej wymienionych osobistości nasze Spotkania zaszczycili także: starosta krośnieński p. Jan Juszczak, radny powiatu krośnieńskiego p. Andrzej Krężałek z małżonką, dyrektor Muzeum w w Dukli p. Waldemar Półchłopek, wiceburmistrz Dukli p. Elżbieta Wróbel, sekretarz Urzędu Miejskiego w Dukli p. Halina Cycak, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Dukli p. Małgorzata Walaszczyk-Faryj,  radni Rady Miejskiej w Dukli z małżonkami p. Andrzej Kędra i Tomasz Wegrzyn, historycy dukielscy p. Aleksandra Żółkoś, p. Jerzy Możdżan i p. Stanisław Kalita, dyrektor generalny spółki PGE Dystrybucja Oddział Rzeszów p. Władysław Turek, wiceprezes Lokalnej Grupy Działania "Kraina Nafty" p. Stanisław Chochołek, prezes OSP p. Józef Bal. Wyjątkowymi gośćmi naszych Spotkań był w tym roku zespół pieśni i tańca "Kujawy" z Sydney z kierownictwem: p. kierownikiem Jolantą Żurawski, p. dyrektor i skarbnik Elżbietą Skorut oraz choreografami pp. Wiesławą i Markiem Wojniczami.
Po pierwszej grupie występów i powitaniach nastąpiła prezentacja ludowej twórczości i jadła regionalnego. To ostatnie "serwowało" Koło Gospodyń Wiejskich z Myszkowskiego zapewniając raj dla niejednego podniebienia.
Efektami swojej pracy mogli również pochwalić się rękodzielnicy: - p. Zbigniew Marchewka z Łęk Dukielskich-Pałacówki – rzeźba, malarstwo, ikony;  p. Feliks Hrehorowicz z Łęk Dukielskich-Pałacówki – ozdoby z bursztynu, rzeźba; p. Joanna Wrzecionko z Iwli – wyroby z siana, warsztaty ziołowe; p. Anna Wrzecionko z Iwli - patchworki; - p. Stanisława Kłap z Cergowej – hafty krzyżykowe, serwetki szydełkowe; p. Barbara Żuk z Cergowej – przetwory ekologiczne, rękodzieło; p. Bronisława Węgrzyn - z Myszkowskiego – bibułkarstwo, kwiaty.
Drugą część występów rozpoczął zespół śpiewaczo-obrzędowy "Jutrzenka" z Kopytowej z widowiskiem obrzędowym tryskającym humorem i wprost "ociekającym" tradycją podkarpackiej wsi. Po obrzędzie zespołu "Jutrzenka" soje występy rozpoczął wspaniały zespół pieśni i tańca "Kujawy" z dalekiej Australii.  Zespół gościł w Polsce w ramach Światowego Festiwalu Zespołów Polonijnych, który odbywał się w Rzeszowie i mieliśmy wielką radość i szczęście, że mogliśmy gościć ich w Łękach Dukielskich. "Kujawy" tańczyły i śpiewały kilkukrotnie, a w przerwach na zmianę strojów występowały nasze rodzime kapele i zespoły: "W kuźni u kowala" z małopolskiej Kowalowej oraz "Jodłowianie" z Jodłowej. Porywającym widowiskiem był taniec góralski w przepięknym układzie choreograficznym którym nasi goście z Sydney uraczyli nas w "wielkim finale". Kto widział na własne oczy - nie zapomni nigdy.
Ostatnim zespołem, który wystąpił na łęckich Spotkaniach Folklorystycznych była kapela "Pogórzanie" z Głowienki.
Końcowym akordem były podziękowania dla prowadzącej, upominek oraz pożegnanie wszystkich przez członków zarządu Stowarzyszenia.
Wszyscy uczestnicy otrzymali okolicznościowe dyplomy, a wszystkie zespoły otrzymały piękne figurki i materiały reklamowe i promocyjne ufundowane przez Urząd Marszałkowski w Rzeszowie. Figurki zostały wykonane w drewnie przez p. Zbigniewa Marchewkę. Nasi goście z Australii otrzymali dodatkowo dla każdego uczestnika - a było ich ponad 40 - drobne upominki w okolicznościowych torbach reklamowych.
Spotkania Folklorystyczne zostały zrealizowane dzięki pomocy finansowej Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie, Starostwa Powiatowego w Krośnie, Gminy Dukla, Ośrodka Kultury w Dukli, Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie, Lokalnej Grupy Działania "Kraina Nafty" i naszych prywatnych darczyńców: pp. Zofii i Stanisława Jasłowskich - Hurtownia ZOSTAŃ w Krośnie przy ul. Podkarpackiej, - Wytwórnia Szkła Artystycznego "Zorza" z Jedlicza - Państwo Ilona i Artur Ryczak. Dziękujemy również p. dyr. Barbarze Olejarz z Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce za przyjęcie i bezpłatne udostępnienie zwiedzenia Muzeum przez zespół "Kujawy" z Australii.
          Czynne było nasze muzeum wsi, które także odwiedzili goście z Australii. Nagłośnienie zapewnił niezawodny Ośrodek Kultury w Dukli. Były również atrakcje dla dzieci, mała loteria i wiele smakołyków Stronę kulinarną i gastronomiczną Spotkań zapewniła firma ZIKO z Dukli.
          Do północy można się było także zabawić na dyskotece.     
          W tym miejscu, w imieniu całego Stowarzyszenia, pragniemy podziękować za te wszystkie lata spędzone z nami. Zespołom i twórcom, gościom i urzędom, ośrodkom kultury i sponsorom, Wszystkim ludziom dobrej woli, publiczności i wszystkim tym, którzy z nami w jakikolwiek sposób łączyli się w tej pięknej idei zachowania i promocji kultury ludowej i dziedzictwa kulturowego naszych ojców.
      DZIĘKUJEMY!!!!

        

    

 

www.stowledkidukielskie.dukla.org        2009            webmaster: kychen