www.stowlekidukielskie.dukla.org

<<< Strony poświęcone historii i czasom teraźniejszym wsi Łęki Dukielskie >>>

Linkownia

AKTUALNOŚCI 2024

 

Czas ucieka,
Wieczność czeka...

 
INDEX
 
STOWARZYSZENIE
 informacje
 działalność
 projekty
przegląd kolęd
 biesiada
 dzień seniora
 folklor
 muzeum wsi
 archiwum
 
ZESPÓŁ ŁĘCZANIE
 historia
 występy
 
ŁĘKI DUKIELSKIE
 historia
 Łęki na foto
 aktualności
 parafialne
 gazeta paraf.
 panoramy
 szkoła
 
RÓŻNE
 ciekawe linki
 kontakt
 webmaster
 

 Gości od stycznia 2007

2007/1 -  2007/2  - 2008 - 2009 - 2010 - 2011 - 2012 - 2013 - 2014 - 2015 - 2016 - 2017 - 2018 -

- 2019 - 2020 - 2021 -2022 - 2023 - 2024

2024

więcej aktualności w gazecie parafialnej Powołanie 

10 listopada - 106. Rocznica Odzyskania Niepodległości

10 listopada – w przeddzień uroczystości – świętowaliśmy w Łękach Dukielskich 106 rocznicę odzyskania Niepodległości. Najpierw o godz. 15:00 zgromadziliśmy się w parafialnej świątyni podczas uroczystej Mszy św. Poczty sztandarowe wystawiły: Jednostka OSP oraz szkoła. Oprawę liturgiczną sprawowali członkowie stowarzyszenia „Jedność” organizatora tegorocznej uroczystości, a także mieszkańcy, którzy uczestniczyli w ostatnich pracach przy Pomniku i jego otoczeniu.

Po Mszy św. udaliśmy się – w rytmie marsza legionowego „Maszerują strzelcy” – pod Pomnik Wdzięczności Pokoleniom. Tutaj wysłuchaliśmy prelekcji prezesa stowarzyszenia o historii przybliżającej zebranym kontekst wybuchu I wojny oraz jej następstw, ze szczególnym uwzględnieniem w niej roli mieszkańców naszej miejscowości. Kolejnym punktem było złożenie wieńców i zapalonych zniczy przez poszczególne delegacje: zastępcę burmistrza Bohdana Gocza, naszych radnych i sołtyski, Ochotniczej Straży Pożarnej, Kół Gospodyń z Łęk Dukielskich i Myszkowskiego, szkoły, parafii oraz stowarzyszenia „Jedność”.

Po odegraniu hymnu i pieśni „Śpij kolego” udaliśmy się z marszem „Pierwszej brygady” do dolnego kościoła – sali muzealnej, gdzie miał miejsce dalszy ciąg uroczystości w formie wieczornicy patriotycznej. Na wstępie prezes stowarzyszenia powitał wszystkich imiennie, wyraził podziękowanie wszystkim zaangażowanym w budowę Pomnika oraz upiększanie jego otoczenia (tablica z historią miejscowości, słupki z łańcuchami), a także prace przy montażu witryn i regałów w sali muzealnej. Te ostatnie zakupy i inwestycje były możliwe dzięki fundacji Pro Carpathia, która – na wnioski stowarzyszenia – wszystkie te inwestycje sfinansowała.

I rozpoczęliśmy śpiewanie. Najpierw był „Marsz Polonia”, który nas doskonale wprowadził w prelekcje historyków dukielskich P. Stanisława Kality i p. Waldemara Olszewskiego. Oni właśnie – po krótkim przeglądzie najważniejszych dat związanych z drogami do odzyskania niepodległości – przeszli do głównego tematu tego wieczoru, którym był udział mieszkańców dukielszczyzny w działaniach wojennych i konspiracyjnych prowadzących do niepodległej Polski. Prelekcja była bogato ilustrowana slajdami z opisem i zdjęciami dotyczącymi tych wydarzeń. A poszczególne fragmenty uzupełniane były – na przemian – pieśniami legionowymi i powstańczymi śpiewanymi przez wszystkich uczestników oraz zespół złożony z członków zespołu „Łęczanie”. I tak, wszyscy śpiewaliśmy najbardziej popularne piosenki legionowe „Białe róże”, „O mój rozmarynie”, „Wojenko, wojenko”. Natomiast zespół grał i śpiewał mniej znane, jak „Bywaj dziewczę zdrowe”, „Kadrówka”, „Warczą karabiny”, czy „Tam na błoniu”. Na zakończenie usłyszeliśmy jeszcze solowe wykonanie pieśni – modlitwy: „Piękna Pani o smutnym obliczu”  przy akompaniamencie gitary.

Wszyscy zebrani mogli skorzystać z ciepłej kawy, herbaty, ciastek, a także „bogatego” żurku z chlebem. Ten ostatni rarytas przygotowała nasza łęcka Fundacja.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom, Księdzu Proboszczowi, zastępcy burmistrza, prelegentom, organizacjom społecznym, samorządowcom, muzykom i obsłudze technicznej: Antoniemu i Frankowi. Dziękujemy szkole za użyczenie projektora z tablicą. I wszystkim, którzy przyczynili się  w jakikolwiek sposób do podniosłego przeżycia tej uroczystości. galeria Franka Kandefera>> galeria Michała Jaracza>> film Pomnik>> Wieczornica>>

   

3 maja - 233. rocznica uchwalenia Konstytucji

W Uroczystość Królowej Polski, a zarazem w 233 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja, podczas Mszy św. modliliśmy się w parafialnej świątyni za naszą Ojczyznę. Czytań liturgicznych z tej okazji podjęli się nasi mężczyźni, a psalm i Aklamację wykonała Martynka. Nasza Jednostka OSP wystawiła poczet sztandarowy.
Po Mszy św. udaliśmy się pod Pomnik Wdzięczności Pokoleniom. Tutaj słowa wprowadzenia wygłosił p. Andrzej Krężałek, a następnie Ks. Proboszcz poprowadził  modlitwę.
Po modlitwie kwiaty i znicze złożyli przedstawiciele organizacji: parafii, p. sołtys z prezeską KGW, p. dyrektor szkoły z uczniami, Straży Pożarnej, radny Rady Powiatu z przedstawicielem Komitetu Budowy Pomnika i Rady Parafialnej.
Uroczystość zakończyło odśpiewanie Roty.
   

14 kwietnia - 1058. rocznica Chrztu Polski

14 kwietnia obchodziliśmy w naszej Ojczyźnie 1058. rocznicę przyjęcia chrztu przez Polskę. Chrzest Polski to tradycyjna nazwa chrztu księcia Polan – Mieszka I, który zapoczątkował proces chrystianizacji Polski. Akt przyjęcia chrztu, datowany przez historyków na dzień 14 kwietnia 966 roku, uważa się za symboliczny początek państwa polskiego i kościoła katolickiego w naszym kraju.

Po sumie tego dnia udaliśmy się pod nasz Pomnik Wdzięczności na krótką modlitwę za Ojczyznę, a ministranci - w imieniu całej społeczności - złożyli zapalony znicz pamięci.

   

www.stowledkidukielskie.dukla.org        2009            webmaster: kychen