www.stowlekidukielskie.dukla.org

<<< Strony poświęcone historii i czasom teraźniejszym wsi Łęki Dukielskie >>>

Linkownia

Spotkania folklorystyczne 2005

Czas ucieka,
Wieczność czeka...

 
INDEX
 
STOWARZYSZENIE
 informacje
 działalność
 projekty
przegląd kolęd
 biesiada
 dzień seniora
 folklor
 muzeum wsi
 archiwum
 
ZESPÓŁ ŁĘCZANIE
 historia
 występy
 
ŁĘKI DUKIELSKIE
 historia
 Łęki na foto
 aktualności
 parafialne
 gazeta paraf.
 foto Czajson
 panoramy
 szkoła
 
RÓŻNE
 ciekawe linki
 kontakt
 webmaster
 

2005

   W pięknym i słonecznym dniu 24 lipca br. podczas pierwszej edycji Spotkań folklorystycznych w naszej miejscowości rozbrzmiewała muzyka kapel ludowych, zespołów obrzędowych oraz zespołów śpiewaczych z naszego regionu oraz Słowacji. Organizatorem imprezy było Stowarzyszenie Kulturalno - Rekreacyjne "Jedność" z Łęk Dukielskich.
                Stowarzyszenie pragnie mottem - "Zachować dla przyszłych pokoleń"- ukazać żywe piękno wsi podkarpackiej, poprzez propagowanie lokalnych tradycji, kultury i turystyki wśród mieszkańców naszego regionu.
                Organizowanie spotkań folklorystycznych to obecnie priorytet naszej pracy. Pragniemy, aby nasze spotkania weszły na stałe do kalendarza imprez kulturalnych województwa podkarpackiego. Chcemy przybliżyć i rozbudzić zainteresowania tradycją szczególnie ludzi młodych, aby przyszłe pokolenia zachowały pamięć o tradycji i obyczajach swoich ojców, coraz bardziej zapomnianych w nowoczesnym świecie.
                Imprezę otworzył p. Stanisław Lis - Przewodniczący Rady Miejskiej w Dukli. Przybyli zaproszeni goście: Ignacy Lorenc - z-ca Burmistrza Gminy Dukla z małżonką, Mirosław Matyka - Sekretarz Gminy Dukla z małżonką, Andrzej Prugar - Naczelnik Wydziału Kultury w Starostwie Powiatowym w Krośnie, Ladislav Bojcik - Starosta Ladomirovej na Słowacji i Krystyna Delimata - dyrektor ZSP w Łękach Dukielskich wraz z małżonkiem oraz przedstawiciel sponsorów p. Marian Niekowal z rodziną.
                Główną atrakcją dnia były występy zespołów artystycznych i ludowych, takich jak: zespół śpiewaczy "Nadzieja" ze Zręcina, kapela ludowa "Białobrzeżanie" z Białobrzegów, zespół śpiewaczy "Łęczanie", zespół ludowy "Lubatowianie" z Lubatowej, zespół tańca ludowego "Pogórzanie" z Głowienki, zespół obrzędowy "Równianie" z Równego, zespół obrzędowy "Haczowskie wesele" z Haczowa oraz - gościnnie,  zespół ludowy "Breżinki" z Ladomirovej ( Słowacja). Występom towarzyszyły inne atrakcje, m.in.: wystawa sprzętu rolniczego i gospodarstwa domowego używanego na wsi w minionym stuleciu, wystawa rękodzieła artystycznego, loteria fantowa i degustacja dań kuchni staropolskiej - staropolskie jadło, które  przygotowały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich. Wśród potraw znalazły się: pierogi razowe z kapustą, pierogi ruskie, ciasto ze śliwkami, bandurzaki, kołacze, kapusta z grochem, chleb razowy smarowany smalcem ze skwarkami i cebulą, placki proziaki i wiele innych pyszności, którym nie można się było oprzeć. Nie zapomnieliśmy też o dobrze zaopatrzonym bufecie i wesołym miasteczku dla najmłodszych, które także miały możliwość zabawy i swoje chwile radości. Konferansjerkę prowadzili panowie: Andrzej Krężałek i Henryk Kyc, za co im serdecznie dziękuję. Całości dopełniła zabawa taneczna przy muzyce zespołu "Lombardino".
                Całą imprezę uważamy za udaną. Stało się tak w dużej mierze dzięki wielu ludziom, instytucjom, organizacjom i sponsorom, takim jak: Urząd Miasta i Gminy Dukla, Materiały Budowlane Marian Niekowal, Podkarpacki Bank Spółdzielczy w Sanoku, Hurtownia Mięsa i Wędlin "Domicela" z Krosna, Firma Transportowa "Jacek", Masarnia Nowy Żmigród, Huta Deco - Glass z Krosna, "Ruch" Krosno, Hurtownia "Sopex", "Gerlach", "Vivopol". Sponsorzy medialni to gazety "Super Nowości", "Nasz Głos", " Dukielski Przegląd Samorządowy", za co jesteśmy bardzo wdzięczni i składamy serdeczne podziękowania w imieniu całego Stowarzyszenia. Wyrazy wdzięczności składamy również ofiarodawcom staroci do Izby Pamięci. Są nimi: Helena Białogłowicz, Tadeusz Nawrocki, Jan Czaja, Edward Łajdanowicz, Irena Wierdak, Zofia Pietruś, Celina Moroń, Maria Kołacz, Zofia Leśniak, Tadeusz Wójtowicz, Maria Cypara, Barbara Samborowska, Barbara Widziszewska, Stanisław Jastrzębski - Wietrzno, Lucyna Wójkowska -Kobylany, Kazimierz Jastrzębski.
                Nasze podziękowania płyną do ludzi i organizacji działających w naszej wsi: OSP, KGW, UKS "OLIMP", dyrekcji ZSP i dziewcząt z Klubu 4H, sołtysa, radnego, dzieci i młodzieży, bez których cała "otoczka" Spotkań byłaby niemożliwa.
                Jako przewodnicząca pozwolę sobie wyrazić podziękowania dla zespołu "Łęczanie", dla członków Stowarzyszenia, dla szanownej publiczności, która tak licznie zaszczyciła nas swoją obecnością i dla wszystkich pozostałych, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do zorganizowania naszej imprezy.
                Radością naszą jest przede wszystkim to, że od wielu, wielu lat, tak dużo ludzi i organizacji zrobiło wspólnie wiele dobra dla naszej miejscowości i ludzi w niej żyjących. Nazwa naszego Stowarzyszenia nabiera w tym kontekście wielkiej wymowy. Dziękujemy!
                Serdecznie zapraszamy na II edycję spotkań folklorystycznych w 2006 roku. Szczęść Wam Boże.
Krystyna Łajdanowicz - przewodnicząca  / Gazeta parafialna POWOŁANIE 58/2005 /
 
MONOGRAFIE ZESPOŁÓW
 I EDYCJA SPOTKAŃ FOLKLORYSTYCZNYCH
ŁĘKI DUKIELSKIE 2005-07-24
 
Zespół śpiewaczy „Nadzieja” ze Zręcina
 
Zespół powstał w roku 2000 – ym z grupy dożynkowej przygotowanej przez p. Władysława Kurka na dożynki wiejskie w Zręcinie.
W roku 2001 bierze udział w przeglądzie pieśni kościelnych w Żeglcach.
Co roku występuje w przeglądzie zespołów śpiewaczych „KROPA” w Iwoniczu Zdroju – obecnie w Korczynie.
Od roku 200 bierze udział w organizowanej przez gminę Chorkówka „Biesiadzie Karpackiej”, reprezentuje również dwukrotnie gminę na Słowacji w zaprzyjaźnionej gminie Brezovica.
Zespół śpiewa na festynach charytatywnych, dożynkach, piknikach, sobótkach, wystawach itp.
W roku 2002 występuje w sali kina w Starostwie Powiatowym w spotkaniu wyborczym.
Śpiewał kilka razy na rynku w Krośnie m.in z okazji Dni Krosna, dni węgiersko – polskich, wystawie rolniczej organizowanej przez Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale – filia w Krośnie.
W 2003r. reprezentuje gminę Chorkówka w I Powiatowych Dożynkach w Krośnie.
Zespół „NADZIEJA” śpiewa również piękne, mało znane kolędy i pastorałki w kościołach i wioskach m.in. Świerzowa Polska, Zręcin, Chorkówka, Kobylany, Bóbrka.
Zespół wykona dzisiaj dla nas melodie ludowe z krośnieńskiego.
 
Kapela ludowa "Białobrzeżanie"
 
Kapela ludowa „Białobrzeżanie” powstała w 1985 roku.
W dorobku kapeli jest prezentowanie utworów muzycznych i pieśni z Krosna i okolic.
Kapela bierze czynny udział w życiu kulturalnym miasta Krosna.
Uczestniczy w wielu imprezach charytatywnych.
Koncertowała też poza granicami Polski m.in. na Słowacji i we Francji.
Kapela wykona dzisiaj repertuar zawarty w tytułach:
1.      Tam na polu
2.      Janku, Janku
3.      W moim ogródeczku
4.      W ciemnym lesie
 
„Łęczanie”
 
Zespół śpiewaczy „Łęczanie” powstał w styczniu 2004r. i był złożony z samych kobiet. W lipcu 2004 odbyła się pierwsza próba z mężczyznami.
Zespół jest ciągle w fazie ciężkiej pracy  którą wykonuje bardzo chętnie i z wielkim zaangażowaniem, co przynosi widoczne efekty.
Występuje na uroczystościach wiejskich, parafialnych, gminnych, powiatowych, wojewódzkich, a także uczestniczył w dożynkach wojewódzkich w Jaśliskach. W tym roku zespół śpiewał m.in.w: podczas „Sobótek” w Bóbrce, z okazji „Dni Dukli”, podczas II Międzynarodowego Festynu Integracyjnego w Mielcu, na rynku w Krośnie. W tym roku mają „Łęczanie” jeszcze dalsze zaproszenia, a niebawem wyjadą z koncertami na Słowację.
Zespół wykona dziś melodie z regionu krośnieńskiego, ze szczególnym uwzględnieniem swojej wsi.
  
Lubatowianie
 
Zespół powstał w 1993r..
Zaczął od kilku osób i dzięki przychylności władz Gminy Iwonicz Zdrój systematycznie przybywało chętnych – zarówno kobiet, mężczyzn, jak i dzieci – i dzięki temu oprócz zespołu „Lubatowianie” powstał też zespół „Mali Lubatowianie”. W zespole – mimo ciągłej rotacji – ciągle utrzymuje się jednakowy stan tj. 23 osoby w starszym zespole i 10 – cioro dzieci w młodszym.
Zespół bierze udział we wszystkich dostępnych przeglądach wojewódzkich, jak i ogólnopolskich.
Wielokrotnie występował także za granicą np. w Rzymie i Watykanie, dwukrotnie na Ukrainie, kilkakrotnie na Węgrzech i Słowacji.
„Lubatowianie przedstawiali również 13 sztuk obrzędowych, z czego kilka było nagranych dla TV Rzeszów. W swoim dorobku posiada również nagraną płytę.
W 2004r. uczestniczyli w dożynkach prezydenckich w Spale.
„Lubatowianie” – podobnie jak nasi „Łęczanie” – działają przy Stowarzyszeniu Twórców i Animatorów Kultury Ludowej a ich patronem jest Gminny Ośrodek Kultury w Iwoniczu Zdroju.
Dzisiaj w Łękach „Lubatowianie” wystąpią z programem „Na wesoło”.

 

 
Rękodzieło artystyczne
Urszula Marchewka - malarstwo na szkle, batik, tkanina artystyczna.
Zbigniew Marchewka - rzeźba, malarstwo

 

 
Gościnnie - Zespół ludowy „Breżinki” z Ladomirovej na Słowacji
 

 

Zespół Tańca Ludowego „POGÓRZANIE"
Zespół Tańca Ludowego „POGÓRZANIE" powstał w 1973 r i do chwili obecnej prowadzi działalność artystyczną. Zespół liczy 120 osób, które skupione są w trzech grupach wiekowych, w składzie podstawowym /koncertującym/ tańczy 20 osób , wraz z 10 osobową  kapelą.
Na przestrzeni swojej 30 letniej działalności zespół koncertował na licznych imprezach nie tylko o charakterze lokalnym, powiatowym, czy wojewódzkim, ale i prestiżowych imprezach ogólnopolskich, min:
- Centralne Święto Młodości /Konin 1975r, Kruszwica 1976,77r/
- Centralne Dożynki /Poznań 1974, Olsztyn 1978, Piotrków Trybunalski 1979/
- Solińskie Lato /1976-1992/
- Ogólnopolski Festiwal Folklorystyczny / Płock 1978/
- Tydzień Kultury Beskidzkiej /Szczyrk, Wisła, Maków Podhalański /1982.83/
- 30-lecie ZMW „WICI"/ Warszawa 1987/
- Festiwal dziecięcych Zespołów Polonijnych / Iwonicz Zdrój 1989/
- udział w Międzynarodowym Festiwalu Karpackim /Iwonicz Zdrój 2004/
Zespół koncertował wielokrotnie za granicą, rozsławiając rodzimy folklor i narodowe tradycje pełniąc rolę ambasadora Polski min: NRD / 1978/, Finlandia /1979/, ZSRR / 1979/, Holandia / 1983-87/, Czechosłowacja /1984-91/, Szwecja/1987/, Francja/1988, 92.2001/, Słowacja/1989/, Włochy/2001/.
W swoim repertuarze posiada tańce narodowe: krakowiaka, poloneza, kujawiaka oraz tańce regionalne: suitę lubelską, krośnieńską, tańce chłopskie.
  
Zespół  "RÓWNIANIE"
Zespół liczy około 50 członków. Działa od października 2000r. Należą do niego dziadkowie, ojcowie, matki, młodzież, nauczyciele i uczniowie SP w Równem, przedstawiciele organizacji takich jak KGW i OSP. Teksty scenariuszy pisane są gwarą. Ich autorkami są nauczycielki SP w Równem: p, Beata Bek, p. Krystyna Patia oraz p. Zofia Wajda.
Dotychczas zespół przygotował i wystawił 7 widowisk takich jak:
1. „ Kiszenie kapusty "
2. „Obrzęd weselny"
3. „ Opowieść strażacka "
4. „ Opowieść żniwna "
5. „Spóźnione żniwa"
6. „Kolędowanie"
7. „Noc świętojańska"
Zespół występował w różnych miejscowościach naszej gminy oraz poza nią, m. in. w Nowej Sarzynie, Ropczycach, Rzeszowie, Tyczynie, Ciechocinku. Największym osiągnięciem zespołu było otrzymanie Medalu AB IMO PECTORE (z głębi serca) - za pielęgnowanie obrzędów i tradycji ludowych na Międzynarodowych Spotkaniach Poetów „Wrzeciono 2003" w Nowej Sarzynie. Zespół również nagrał program dla telewizji POLSAT.
Głównym założeniem zespołu jest kultywowanie starych tradycji i zwyczajów ludowych, czerpanie z nich wzorców, poznawanie historii i kultury swojego regionu, odkrywanie jego piękna oraz aktywne uczestniczenie w życiu społeczności lokalnej.
Dzisiaj w Łękach Dukielskich, zespół zaprezentuje obrzęd „Kiszenie kapusty". 

 

Haczowskie Wesele
Haczów n/Wisłokiem to malownicza wieś w powiecie brzozowskim o bogatych tradycjach ludowych przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Przez wiele lat mieszkaniec Haczowa, pan Stanisław Wysocki gromadził teksty starych obrzędów i pieśni, a melodie w nutach utrwalał pan Kaszowski. W 1936 roku pan Wysocki opracował sztukę pt. „Haczowskie Wesele", której premiera odbyła się w 1937 roku na obchodach Dni Polski Nizinnej w Krakowie.
Nie sposób wymienić na przestrzeni tylu lat sukcesów i występów słynnego zespołu. Wspomnę tylko o kilku z ostatnich lat:
- Przegląd Kapel, Zespołów Pieśni i Tańca Regionu Pogórza, Jasło 1994r., 1-sze miejsce w kategorii zespołów regionalnych.
- Koncert dla Poloni Zagranicznej z Kanady i USA.
- Przegląd Zespołów Pieśni i Tańca oraz Zespołów Tradycyjnego Tańca Ludowego w Krośnie KroPA 1996r. - I-sze miejsce.
- XII Ogólnopolski Konkurs Tańca Tradycyjnego, Rzeszów 1996r, I-sza nagroda
- VI Krajowy Festiwal Wiejskich Zespołów Artystycznych, Kielce 1997r, III nagroda.
- Krośnieńskie Prezentacje Artystyczne KroPA 97 Iwonicz Zdrój, I-sza nagroda w kategorii par tanecznych.
- XIV Ogólnopolski Konkurs Tradycyjnego tańca Ludowego Rzeszów 97, nagroda główna „Taneczny Krąg" za stylową prezentację tańca i stroju dla pary: Bożeny Antosz i Stanisława Frydrycha.
- XII Wojewódzki Konkurs „Ludowe obrzędy i zwyczaje" Rzeszów 2000r., I-sza nagroda.
- XVI Przegląd Pieśni i Muzyki Ludowej w Iwoniczu Zdroju 2000r., I-sza nagroda.
-XVI Ogólnopolski Konkurs Tradycyjnego Tańca Ludowego Rzeszów 2000, zespół zajął II miejsce.
- XIII Wojewódzki Konkurs „ Ludowe obrzędy i zwyczaje" Ty czyn 2001. III miejsce dla pary tanecznej Bożena Antosz, Stanisław Frydrych
- 12 czerwca 2002 r. Zespół "Haczowskie wesele" otrzymał Nagrodę Zarządu Województwa Podkarpackiego za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki.
- 24 maja 2003 r. Statuetka „Boryny** na VII Festiwalu Obrzędów Weselnych „Europejska Biesiada Weselna". Zespół obrzędowy„Haczowskie Wesele" otrzymał w Węgrowie I miejsce w kategorii Zespołów Obrzędowych Prezentujących Folklor Autentyczny za wierność obrzędowi weselnemu z regionu rzeszowskiego oraz za czystość zwyczaju tanecznego.
Sztuka „Haczowskie Wesele" przetrwała dzięki trosce mieszkańców, a miejsca dawnych członków zajmują ich dzieci i wnukowie. Tradycja zespołu jest tak silna, że mimo wielu przeszkód napotykanych od 1937 roku zespół istnieje do dziś i kontynuuje swój ą działalność przy gminnym Ośrodku Kultury i Wypoczynku w Haczowie. Zespół „Haczowskie Wesele" to zespół wielopokoleniowy, chluba Haczowa i naszego regionu.
Zespół najczęściej występuje z „wyjątkiem" przedstawiając fragmenty obrzędu weselnego, tańce i przyśpiewki.
W 30 minutowym fragmencie zespół prezentuje dziś wyjście swatów po swaszkę powitanie gości i młodych wracających z kościoła. Obdarowywanie młodej przez swaszkę, chorążego i drużki, poczęstunek, oczepiny oraz zabawę gości weselnych z tańcami i przyśpiewkami. Zespół tańczy walca, tramlankę, polkę haczowską i taniec starszych. Na szczególną uwagę zasługuje taniec wywodni, który rozpoczyna chorąży, łącząc pary i przekazując drużki swatom.

GALERIA /kliknij w obrazek 32 zdjęcia/

Sponsorzy:

   Materiały budowlane Marian Niekowal – sklepy w Kobylanach i Łękach,
     Podkarpacki Bank Spółdzielczy w Sanoku,
     Hurtownia Mięsa i Wędlin „DOMICELA” w Krośnie,
     Firma Transportowa „JACEK”,
     Masarnia Nowy Żmigród

 

www.stowledkidukielskie.dukla.org        2009            webmaster: kychen