www.stowlekidukielskie.dukla.org

<<< Strony poświęcone historii i czasom teraźniejszym wsi Łęki Dukielskie >>>

Linkownia

Spotkania folklorystyczne 2016

Czas ucieka,
Wieczność czeka...

 
INDEX
 
STOWARZYSZENIE
 informacje
 działalność
 projekty
przegląd kolęd
 biesiada
 dzień seniora
 folklor
 muzeum wsi
 archiwum
 
ZESPÓŁ ŁĘCZANIE
 historia
 występy
 
ŁĘKI DUKIELSKIE
 historia
 Łęki na foto
 aktualności
 parafialne
 gazeta paraf.
 foto Czajson
 panoramy
 szkoła
 
RÓŻNE
 ciekawe linki
 kontakt
 webmaster
 

Gości od stycznia 2007

2016

XII Spotkania Folklorystyczne

   I znów, jak w roku ubiegłym, upalna niedziela 24 lipca była w Łękach Dukielskich dniem kolejnej, dwunastej już edycji Spotkań Folklorystycznych. Ludowi twórcy i rękodzielnicy, smakosze jadła regionalnego, a nade wszystko zespoły ludowe z Podkarpacia i Małopolski - tego wszystkiego można było doświadczyć w tym dniu w Łękach Dukielskich. Gospodarzami i organizatorami było – jak co roku – Stowarzyszenie Kulturalno – Rekreacyjne „Jedność” w Łękach Dukielskich.

   Po raz kolejny nie zabrakło także wielu znakomitych osobistości ze świata polityki, samorządu, kultury i sponsoringu. Byli z nami: wicemarszałek Województwa Podkarpackiego p. Maria Kurowska, radna Sejmiku Województwa Podkarpackiego p. Dorota Chilik z małżonkiem, radny powiatu krośnieńskiego p. Andrzej Krężałek, sekretarz Urzędu Miejskiego w Dukli p. Halina Cycak, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Dukli p. Małgorzata Walaszczyk-Faryj, dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie p. Marek Jastrzębski z małżonką, komendant miejski policji w Krośnie p. Leszek Buryła z małżonką, ks. Zdzisław Babiarz – proboszcz naszej parafii, radny Rady Miejskiej w Dukli p. Andrzej Kędra, dyrektor naszej szkoły p. Krystyna Delimata z małżonkiem, prezes OSP p. Józef Bal, przedstawiciele sponsorów p. Stanisław Kołacz i Piotr Wegrzyn

    O godz. 15. tej rozpoczęli „Młodzi Łęczanie” z Łęk Dukielskich, po czym nastąpiło powitanie wszystkich przez zarząd stowarzyszenia oraz prezes Kółka Rolniczego, bo też w tym dniu uroczyście otwieraliśmy nową altanę. Statuetką, dyplomem i drobnym upominkiem uhonorowano kolejnego zasłużonego dla naszego stowarzyszenia. W tym roku otrzymała go wicemarszałek Województwa Podkarpackiego p. Maria Kurowska, która jest urzeczona naszymi  Łękami Dukielskimi, Spotkaniami Folklorystycznymi i atmosferą tutaj panującą. Przekłada się to na osobiste zaangażowanie p. wicemarszałek w konkretną pomoc dla naszej działalności.

    Po tych doniosłych aktach udaliśmy się do altany, gdzie miało miejsce przecięcie wstęgi, a następnie toast i poczęstunek. W tym czasie "Młodzi Łęczanie" dokończyli swój bardzo udany koncert.

    Po koncercie kolejnego zespołu "Dolina Soły" z Oświęcimia głos zabrali: pani wicemarszałek Maria Kurowska, p. Halina Cycak oraz p. Andrzej Krężałek. Mówcy nie szczędzili wielu wzniosłych słów dotyczących organizacji i przebiegu Spotkań, gościnności i atmosfery w Łękach Dukielskich panującej. Pani wicemarszałek ze wzruszeniem dziękowała również za wyróżnienie i podziękowania, które otrzymała za wspieranie przez nią naszego stowarzyszenia. P. Halina podkreślała z kolei wartość zachowania tradycji i kultury które kształtują naszą tożsamość. P. Andrzej przypomniał o jubileuszu naszej wsi za nieco ponad miesiąc.

    Kontynuując występy zespołów folklorystycznych wystąpiły: zespół śpiewaczy "Kamratki" z Turaszówki, zespół śpiewaczy “Magnolia” z Podniebyla, zespół śpiewaczy “Jarzębina” z Piotrówki, ponownie  "Dolina Soły”, zespół ludowy "W Kuźni u Kowala" z Kowalowej,   Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Markowianie z Markowej,  zespół śpiewaczy “Wietrznianki” z Wietrzna, ponownie “W Kuźni u Kowala" i RZPiT “Markowianie” z Markowej. Trzeba podkreślić bardzo wysoki poziom zespołów uczestniczących w tym roku w Spotkaniach. Widać, że ciężko pracowały, aby pokazać pełnię swoich możliwości. Dziękujemy im pięknie za to!

    W przerwie występów prezentację ludowej twórczości miały Panie z regionalnym jadłem z Koła Gospodyń Wiejskich w Myszkowskiem, p. Władysław Inglot z Podniebyla, prezentujący przepiękne makieciarstwo,  p. Feliks Hrehorowicz – wyroby z drewna i p. Magda Patzer – wyroby z bursztynu, p. Zbigniew Marchewka prezentujący - rzeźbę i batik oraz p. Danuta Kurdziel – koronkarstwo, bibułkarstwo.

    Na zakończenie występów zespoły otrzymały statuetkę Jezusa Frasobliwego wykonaną z drewna przez p. Zbigniewa Marchewkę.

     Można było pokosztować tradycyjnych lodów domowej lodziarni, nabyć losy na loterii fantowej, pożywić się smacznie w bufecie. Dzieciaki także miały swoje atrakcje w postaci tradycyjnych zjeżdżalni i basenów. Wyjątkową atrakcją były kule wodne, które "pracowały" cały czas.

    Dziękujemy serdecznie wszystkim członkom stowarzyszenia i z całego serca każdemu, kto w jakikolwiek sposób przyczynił się do zorganizowania i przeprowadzenia XII edycji Spotkań Folklorystycznych. P. dyrektorowi Markowi Jastrzębskiemu z WDK w Rzeszowie za tak dużo wymiernego dobra i serce dla naszego stowarzyszenia. Ośrodkowi Kultury w Dukli za prowadzenie (p. Małgorzata), nagłośnienie i p. sekretarz za transport nagłośnienia i stoisk dla rękodzieła, a także pomoc w przyjęciu gości z Oświęcimia.

    Pomagali nam również również: Starostwo Powiatowe w Krośnie, Krośnieńskie Huty Szkła, PRO-HAN - Producent wyrobów dziewiarskich Krosno, Hurtownia ZOSTAŃ w Krośnie, Spółdzielnia Ogrodniczo-Pszczelarska SOPEX w Krośnie, p. Łukasz Delimata - firma DELI /parapety, pokrycia dachowe/, pp. Ilona i Artur Ryczak.

    Pięknie wszystkim dziękujemy!
    I do zobaczenia w przyszłym roku!
www.stowledkidukielskie.dukla.org        2009            webmaster: kychen