www.stowlekidukielskie.dukla.org

<<< Strony poświęcone historii i czasom teraźniejszym wsi Łęki Dukielskie >>>

Linkownia

Występy zespołu w roku 2009

Czas ucieka,
Wieczność czeka...

 
INDEX
 
STOWARZYSZENIE
 informacje
 działalność
 projekty
przegląd kolęd
 biesiada
 dzień seniora
 folklor
 muzeum wsi
 archiwum
 
ZESPÓŁ ŁĘCZANIE
 historia
 występy
 
ŁĘKI DUKIELSKIE
 historia
 Łęki na foto
 aktualności
 parafialne
 gazeta paraf.
 panoramy
 szkoła
 
RÓŻNE
 ciekawe linki
 kontakt
 webmaster
 

 

2009
/32/131 występy/

Łęki Dukielskie - Uroczystości Świąt Bożego Narodzenia

 W Uroczystości Świąt Bożego Narodzenia "Łęczanie" dwukrotnie uświetnili Msze św. pięknie zaśpiewanymi kolędami. Członkowie zespołu - wspólnie z KGW - brali także udział w oprawie liturgicznej Uroczystych Eucharystii.
Ten rok był dla "Łęczan" rekordowy: wystąpili 32 razy.

                                          dodano 2009.12.30


Dukla-klasztor

 8 grudnia "Łęczanie"- jako chór - uczestniczyli w dukielskim sanktuarium w uroczystej oprawie liturgii z okazji zakończenia uroczystości jubileuszowych zakonu św. Franciszka oraz Święta Niepokalanego Poczęcia NMP. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. biskup Marian Rojek. Po uroczystości spotkaliśmy się na wspólnej agape na plebanii.

                                          dodano 2009.12.10


Węgry-Budapeszt

 /kliknij w obrazek, zobacz fotogalerię/
     więcej na stronach węgierskich: http://www.leki17.hu/
     Na zaproszenie Samorządu Mniejszości Polskiej w XVII dzielnicy Budapesztu w dniach 27-29 listopada przebywała z wizytą na Węgrzech delegacja Ziemi Krośnieńskiej. W jej skład wchodzili: wiceburmistrz Dukli p. Andrzej Bytnar, dyrektor Ośrodka Kultury w Dukli p. Wiesław Jakimczuk, sołtys Łęk Dukielskich p. Tomasz Węgrzyn, prezes Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Bóbrka oraz kierownik Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca „Bobrzanie” p. Bogumił Świątek oraz zespół folklorystyczny „Łęczanie” z Łęk Dukielskich.
     Wyjazd został zorganizowany dzięki współpracy i wymianie na różnych płaszczyznach Starostwa Powiatowego w Krośnie z XVII Dzielnicą Budapesztu i zamieszkałą tam Mniejszością Polską.
     W piątek uczestniczyliśmy w uroczystym wieczorze andrzejkowym w klubie przyjaźni węgiersko-polskiej kierowanym przez p. Marię Puskas, a który mieści się w Domu Kultury im. Árpáda Csekovszk’yego.  Wspaniałą, rodzinną atmosferę tego dnia uświetnił występ zespołu „Łęczanie”, który dał dwukrotny koncert i był owacyjnie przyjęty szczególnie w chwilach, gdy zespół wykonywał pieśni w języku węgierskim. Wydawać by się mogło, że jest to niemożliwe, a jednak! Polacy śpiewali z Węgrami piosenki i w języku polskim /Sokoły/ i w języku węgierskim / Tavaszi szél, A Horgosi csárda/.
     W sobotę najpierw zwiedzaliśmy Budapeszt. Rozpoczęliśmy od Wzgórza Gellérta, które samo w sobie jest cudem natury. Zapierająca dech w piersiach panorama Budapesztu w jego najdalszych zakątkach jest dla każdego niezapomnianym doznaniem. Później oczywiście stare miasto, pałac prezydencki na wzgórzu zamkowym i dziesiątki fotografii. Naszym przewodnikiem był wspaniały i niezwykle taktowny p. Zoltán Puskás z klubu przyjaźni polsko-węgierskiej.
     Po obiedzie udaliśmy się z kolei do szkoły podstawowej przy ul. Diadal, gdzie miał miejsce uroczysty wieczór przyjaźni węgiersko-polskiej. Zostaliśmy powitani przez dyrektor szkoły p. Ilonę Olejnik oraz wiceburmistrza XVII dzielnicy Budapesztu p. Tamása Horvátha oraz przewodniczącego Samorządu Mniejszości Polskiej w XVII dzielnicy Budapesztu p. Andrása Buskó. Z naszej strony swoje wystąpienia mieli wiceburmistrz Gminy Dukla p. Andrzej Bytnar, sołtys Łęk Dukielskich p. Tomasz Węgrzyn oraz p. Bogumił Świątek z Bóbrki. Występowały węgierskie zespoły dziecięce prezentujące piosenki węgierskie, polskie tańce ludowe /tutaj praca trwa zaledwie 4 miesiące, a choreografką jest p. Patrycja Balogh, członkini Zespołu Pieśni i Tańca „POLONEZ” z Budapesztu/ oraz – również dwukrotnie – zespół „Łęczanie”. I tutaj również zebrani byli pod wrażeniem naszego występu i wspólnie śpiewanych pieśni. Wspaniała publiczność potrafiła wyjątkowo docenić nasz trud, gdyż język węgierski należy do najtrudniejszych. Ale mieliśmy przez pół roku wspaniałą nauczycielkę – choć na odległość – panią Erzsébet Jáger. No i zauważyć należy także, że „Łęczanie” do swojego występu po raz pierwszy wprowadzili taniec, co również było bardzo pozytywnie odebrane. Ponadto piękne, naturalne wykonanie ludowych melodii polskich, ukraińskiej „Dumki”, czy „Wiązanki czeskich polek” trafiło w najbardziej wyrafinowane muzycznie gusta.
     Po występach miała miejsce chwila na podziękowania i podarunki. Z naszej strony były to okolicznościowe wydawnictwa z gminy Dukla, Łęk Dukielskich, zespołów ludowych z Łęk i Bóbrki, a także prace wykonane przez dukielskich rękodzielników i panoramy Łęk Dukielskich widziane z obydwu gór. Dzieci węgierskie obdarowały nas własnoręcznie wykonanymi ozdobami świątecznymi, a gospodarze tradycyjnymi winami węgierskimi.
     Następnie miała miejsce uroczysta, wspólna kolacja. Węgrzy i Polacy z klubu przyjaźni gościli nas specjałami kuchni węgierskiej, a „Łęczanie” serwowali dania kuchni polskiej. Były zatem tradycyjne polskie wędliny, wypieki, ciasta oraz pierogi ruskie i z kapustą, które ufundowała dla naszych gospodarzy firma „Pierożek” z Krosna, mieszcząca się przy ul. Krakowskiej.
Gdy kolacja dobiegała końca czekała nas jeszcze niespodzianka. Dzieci zaprosiły do tańca węgierskiego prawie cała naszą delegację. Przeszliśmy szybki kurs prowadzony przez p. Agnes Tálos przy akompaniamencie niezwykłego duetu muzyków: jeden grała na tekerö, a drugi na czymś, co przypomina nasze dudy góralskie. Jak się w końcu okazało, byliśmy pojętnymi uczniami i nie trzeba było drugiej lekcji. Czas biegł nieubłaganie szybko i trzeba było wracać na nocleg. A miał on miejsce podczas naszego pobytu w uroczym budynku Samorządu XVII dzielnicy przy ul. Csabai 20, który mieliśmy do wyłącznej naszej dyspozycji.
     W niedzielę rano udaliśmy się do kościoła w dzielnicy Köbánya. W tej przemysłowo-robotniczej dzielnicy stołecznej jest jedyny na Węgrzech polski Kościół gdzie  co niedziela jest sprawowana Msza św. w języku polskim.
     Później były już pożegnania i w drodze powrotnej zajechaliśmy pod kościół św. Teresy, gdzie znajduje się z kolei jedyny na Węgrzech pomnik papieża Jana Pawła II. Zakup upominków „za ostatnie forinty” zakończył naszą przygodę ze wspaniałymi ludźmi i pięknym Budapesztem.
     Trzeba na koniec zaznaczyć, że duszą całej naszej wyprawy, organizacji, tłumaczenia i ojcowskiej wprost opieki był p. Marek Olejnik, radny Samorządu Mniejszości Polskiej w XVII dzielnicy Budapesztu.
     Na podstawie naszych spotkań i serdeczności, jaka panowała podczas wspólnie spędzonych chwil należy sądzić, że nie jest to koniec, ale początek naszej współpracy i spotkań. Pierwsze deklaracje już padły, pozostaje czas działań i konkretów. Istnieje bowiem bardzo pilna potrzeba takich form działalności, gdyż w jednakowym stopniu służą one obydwu stronom.

                                          dodano 2009.11.30


Dukla-klasztor

 8 listopada "Łęczanie"- jako chór - uczestniczyli w dukielskim sanktuarium w uroczystej oprawie liturgii z okazji Święta Niepodległości. Mszy św. - w towarzystwie ks. infułata i wielu księży zakonnych i diecezjalnych - przewodniczył i kazanie wygłosił ks. biskup Marian Rojek. Po uroczystości spotkaliśmy się na wspólnej agape w domu franciszkańskim.

                                          dodano 2009.11.12


Dukla-klasztor

 4 października "Łęczanie"- jako chór - uczestniczyli w dukielskim sanktuarium w uroczystościach Jubileuszu 800 lecia zakonu św. Franciszka. Mszy św. przewodniczył J.E.Ks. Bp Stanisław Szyrokoradiuk OFM. biskup pomocniczy Diecezji Żytomierskiej na Ukrainie, pierwszy biskup na Ukrainie z Zakonu oo. Bernardynów. Homilię wygłosił  rektor seminarium przemyskiego ks. Dariusz Dziadosz.

                                          dodano 2009.10.04


III Festiwal Kultury Pogórzańskiej - Ryglice

13 września "Łęczanie" gościli w województwie małopolskim na II Festiwalu Kultury Pogórzańskiej w uroczych, choć tego dnia deszczowych - Ryglicach. Zespół wystąpił dwukrotnie: ze swym tradycyjnym, polskim repertuarem oraz - na życzenie organizatorów - po raz drugi z piosenkami w różnych językach.
Ponadto, w konkursie rozrywkowym wystąpili Maria i Roman. Wśród czterech par okazali się najlepsi i w nagrodę otrzymali opiekacz elektryczny, który przekazali na rzecz Stowarzyszenia.

                                          dodano 2009.09.14

 

Ukraina - Sambor, Strzelczyska

Trzykrotnie 6 września "Łęczanie" wystąpili na Ukrainie. Najpierw w  Domu Polskim w Samborze miała miejsce uroczystość wręczenia Kart Polaka przez przedstawicieli konsulatu i organizacji polskich, a następnie odbył się koncert naszego zespołu.
Następnie udaliśmy się do polskiej wioski Strzelczyska niedaleko Mościsk. Tutaj odbyły się uroczyste Dożynki organizacji polskich z udziałem konsula ze Lwowa i szefostwa organizacji polonijnych województwa lwowskiego i okolicznych miejscowości. "Łęczanie" przywieźli na tę uroczystość wieniec dożynkowy - orła, wykonanego ze zbóż i nasion przez p. E. Łajdanowicza, śpiewali podczas uroczystej Mszy św., a następnie koncertowali podczas Dożynek przy polskiej szkole.
Naszym gospodarzom oraz księdzu proboszczowi ze Strzelczysk, a także przedstawicielom organizacji polonijnych na zachodniej Ukrainie wręczyliśmy upominki oraz pamiątkowe zdjęcia, foldery i materiały promujące Łęki Dukielskie i dukielszczyznę.

Relacja z tego wydarzenia w TVP3 o/Rzeszów: http://ww6.tvp.pl/video/2009/09/11/215047/film.asf

 

                                          dodano 2009.08.06

 
Koncerty w Lubatowej, Rymanowie Zdroju i Strzyżowie
      15/16 sierpnia "Łęczanie" spędzili bardzo pracowicie. 15 sierpnia zespół koncertował dwukrotnie. Najpierw w Lubatowej, podczas "Jarmarku Dziedzictwa Kulturowego" /zdjęcia u góry, na pierwszym z nich zdjęcie z bramy weselnej którą zespół zrobił na drodze z Jasionki do Lubatowej/, a następnie w Rymanowie Zdroju na kolejnej edycji "Koncertów na Dwa Świerszcze i kapele" /zdjęcia w środku/. 16 sierpnia wystąpiliśmy podczas Dożynek gminnych w Strzyżowie /zdjęcia u dołu/.

                                          dodano 2009.08.17


Festyn Akcji Katolickiej na rzecz hospicjum w Krośnie
      2 sierpnia "Łęczanie" wystąpili dwukrotnie na krośnieńskim rynku w ramach festynu zorganizowanego przez Akcję Katolicką na rzecz hospicjum w Krośnie.

                                          dodano 2009.08.03


Koncerty w Brzyskach i Kołaczycach
      Kolejny już raz "Łęczanie" wystąpili dwukrotnie w ciągu dnia. Pierwszy koncert dali w Brzyskach uświetniając tamtejsze święto folklorystyczne, a następnie występowali na scenie w Kołaczycach podczas Święta Miodobrania. W obu przypadkach pogoda nie była zbyt łaskawa, ale - co znamienne - po rozpoczęciu naszego występu pogoda znacznie się poprawiała.

Na fotografiach: u góry Brzyska, u dołu Kołaczyce

                                          dodano 2009.07.26


Odpust ku czci św. Jana w Dukli. Koncert w Bieździedzy

      Bardzo pracowita dla "Łęczan" była niedziela 12 lipca. Najpierw śpiewaliśmy podczas uroczystej sumy odpustowej ku czci św. Jana z Dukli na placu przed klasztorem. Mszy św. przewodniczył ks. abp Józef Michalik, który erygował klasztor jako sanktuarium św. Jana. Było 3 chóry /w tym nasi przyjaciele z Sambora, których dzień wcześniej gościliśmy w Łękach więcej tutaj>>/ i orkiestra.
    Po południu udaliśmy się z koncertem do Bieździedzy. Występowało tam wiele zespołów ludowych z całego regionu. Był to bardzo udany występ, za który zebraliśmy burzę braw i wiele słów uznania.

                                          dodano 2009.07.12


Odpust ku czci św. Jana z Dukli we Lwowie

 8 lipca "Łęczanie" wyjechali z pielgrzymką z klasztoru w Dukli do Lwowa na odpust ku czci św. Jana z Dukli, który rozpoczyna się właśnie we Lwowie, później jest "na Puszczy", w klasztorze i kończy się przy "Złotej Studzience". Był to bardzo piękny, choć równie męczący dzień. "Łęczanie" śpiewali podczas uroczystej liturgii w kościele oo. Bernardynów. Mszę św. koncelebrowaną sprawowali m.in. ks. abp Mieczysław Mokrzycki /na zdjęciu z zespołem/, ks. bp. Marian Buczek z Charkowa, proboszczowie parafii lwowskich, oraz ojcowie Bernardyni. Nawiedziliśmy także miejsce objawień Matki Bożej Płaczącej w kościele w Niżankowicach, kościoły w Dobromilu, Malechowie i Rudkach. Byliśmy także w katedrze lwowskiej. Wróciliśmy późno w nocy, umęczeni - ale warto było ponieść trud.

                                          dodano 2009.07.10


Dni Dukli
 

 5 lipca "Łęczanie" uczestniczyli w Dniach Dukli. Oprócz występu "oficjalnego" była też okazja do okazania wdzięczności zespołowi "Szarotki" za 5 lat ich działalności. Zespoły działające na terenie dukielszczyzny: "Wietrzanki", "Równianie", "Łeczanie" odśpiewali Jubilatom okolicznościowe piosenki, a później razem wspólnie jedną z piosenek dedykowali bardzo licznie zgromadzonej publiczności.

                                          dodano 2009.07.06

XIV Wojewódzki Przegląd Zespołów Śpiewaczych w Tyczynie

 21 czerwca "Łęczanie" czterokrotnie wystąpili podczas Wojewódzkiego Przeglądu Zespołów Śpiewaczych w Tyczynie. Jako grupa żeńska, męska oraz wspólnie podczas Przeglądu i z koncertem poza konkursem. Na 36 zespołów z całego województwa w dwóch kategoriach - z akompaniamentem oraz bez - "Łęczanie" zdobyli wyróżnienie oraz nagrodę pieniężną w kategorii "z akompaniamentem".

 

                                          dodano 2009.06.22

Odpust parafialny
 

 19 czerwca to w tym roku dzień odpustu parafialnego. Nie mogło zabraknąć zespołu, który pięknie zaśpiewał pieśni kościelne, Iza psalm, a całości dopełniła procesja w strojach.

                                          dodano 2009.06.19

Otwarcie farmy wiatrowej
 

 16 czerwca "Łęczanie" zostali zaproszeni do uświetnienia doniosłego wydarzenia, jakim było uroczyste otwarcie farmy wiatrowej. Wyśpiewali się za wszystkie czasy...

                                          dodano 2009.06.16

XXV KROPA - koncert laureatów

Męski zespół "Łęczan" wystąpił w koncercie laureatów jubileuszowego Przeglądu Pieśni i Muzyki Ludowej KROPA w Korczynie. Panowie wyśpiewali II miejsce /w konkursie była to kategoria: wyróżnienie/ i nagrodę pieniężną. Oby tak dalej...

                                          dodano 2009.06.14

 
XXV Przegląd Pieśni i Muzyki Ludowej KROPA
 

    16 maja uczestniczyliśmy w Przeglądzie Pieśni i Muzyki Ludowej KROPA w Korczynie. Zespół wystąpił w 4 kategoriach: kobiety, mężczyźni i dwie pary w kategorii Mistrz-Uczeń. W tym ostatnim konkursie "Łęczan" reprezentowały: Helena Witek z Moniką Jastrzębską oraz Irena Fruga z Katarzyną Węgrzyn. Wszyscy otrzymali dyplomy. Na zakończenie pobytu w Korczynie "Łęczanom" trafiła się nie lada gratka, gdyż zaśpiewali młodej parze akurat zdążającej na ślub w miejscowym kościele. Zostali za to tradycyjnie poczęstowani. No i mieli jeszcze zaproszenie "na salę". Ale cóż, trzeba było nam do Łęk...

                                          dodano 2009.05.16

 
Na lubatowską nutę
 

    18 kwietnia "Łęczanie" - na zaproszenie Stowarzyszenia Twórców i Animatorów Kultury Ludowej w Lubatowej - gościli na I edycji Spotkań muzycznych "Na lubatowską nutę" w Lubatowej. Dwukrotny koncert "Łęczan" był bardzo ciepło przyjęty przez znającą się na muzyce publikę. Wszak był to koncert w gronie ludowych grup śpiewaków i grajków. Wcześniej, przed wyjazdem do Lubatowej /1 zdjęcie/ "Łęczanie" mieli farta, gdyż z kościoła wracał orszak weselny Justyny i Tomka. Takiej okazji nie mogliśmy przepuścić. I opłacało się...

                                          dodano 2009.04.19

Kiermasz Wielkanocny w RCKP w Krośnie
 

   W Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza odbył się 7 kwietnia Kiermasz Wielkanocny. W kiermaszu udział wzięło nasze KGW prezentując stół wielkanocny i palmy /palma p. Zofii Leśniak zdobyła II nagrodę/ oraz zespół "Łęczanie", który swym koncertem uświetnił to wydarzenie.  W koncercie po raz pierwszy wzięły udział kolejne przedstawicielki młodego pokolenia: Dominika i Monika.

                                          dodano 2009.04.07

70 lat KGW w Równem
 

 21 lutego "Łęczanie" uświetnili jubileusz 70. lecia Koła Gospodyń Wiejskich w Równem. Swoim występem sprawiliśmy wiele radości władzom samorządowym, gościom i gospodarzom. Inna sprawa, że "odbiór" na sali był wspaniały, stąd też atmosfera podczas dwukrotnego występu była znakomita. Przed zespołem wystąpiły z monologami i okazyjnymi piosenkami nasze Panie z KGW. A potem trwała biesiada przy wybornym jadle i muzyce. Miło również poinformować, że kolejna przedstawicielka młodego pokolenia - Kasia - zadebiutowała podczas występu z zespołem. A następne cztery dziewczyny  czekają na swoją kolej. Bardzo to piękne...

                                          dodano 2009.02.22

Dzień Życia Konsekrowanego
 

 W dzień Matki Bożej Gromnicznej chór "Łęczanie" uświetnił diecezjalne uroczystości Dnia Życia Konsekrowanego w sanktuarium św. Jana w Dukli. Uroczystość zgromadziła biskupów diecezjalnych, członków zgromadzeń męskich i żeńskich oraz instytutów życia konsekrowanego z archidiecezji przemyskiej i była transmitowana przez radio FARA. Łęczanie pięknie wykonali 7 pieśni i kolęd.

                                          dodano 2009.02.02

Dzień Modlitw o Jedność Chrześcijan 2009

Łęczanie - jako chór - gościli w parafii polsko-katolickiej pw. Dobrego Pasterza podczas inauguracji Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Mimo zmęczenia zespół profesjonalnie podszedł do zadania i wspaniale wykonał pieśń i kolędy. Kliknij w obrazek

                                          dodano 2009.01.18

Spotkanie Opłatkowe 2009

 Łęczanie śpiewali kolędy i melodie ludowe podczas 5. spotkania opłatkowego w naszej miejscowości. Z zespołem po raz pierwszy śpiewał Łukasz. Wielka to radość, że zespół Łęczanie "rozrasta się" poprzez młode pokolenie. Kliknij w obrazek

                                          dodano 2009.01.18

"Łęczanie" po raz pierwszy w 2009r.

 Po raz pierwszy w 2009r. zespół "Łęczanie" wystąpił podczas oprawy Mszy św. z okazji Nowego Roku w kościele parafialnym. Z zespołem po raz pierwszy zaśpiewały Sylwia i Izabela. W przypadku Izabeli to historyczne wydarzenie, gdyż w zespole wystąpiły jednocześnie: babcia, mama i wnuczka. Kliknij w obrazek

                                          dodano 2009.01.01

 

www.stowledkidukielskie.dukla.org        2009            webmaster: kychen Wszelkie prawa zastrzeżone