www.stowlekidukielskie.dukla.org

<<< Strony poświęcone historii i czasom teraźniejszym wsi Łęki Dukielskie >>>

Linkownia

POWIATOWY PRZEGLĄD KOLĘD I PASTORAŁEK

Czas ucieka,
Wieczność czeka...

 
INDEX
 
STOWARZYSZENIE
 informacje
 działalność
 projekty
 folklor
przegląd kolęd
 dzień seniora
 muzeum wsi
 
ZESPÓŁ ŁĘCZANIE
 historia
 występy
 
 MALI ŁĘCZANIE
 historia
 występy
 
ŁĘKI DUKIELSKIE
 historia
 Łęki na foto
 aktualności
 parafialne
 gazeta paraf.
 foto Czajson
 panoramy
 szkoła
 
RÓŻNE
 ciekawe linki
 kontakt
 aktualizacje
 webmaster
 
 
 

 

Starostwo Powiatowe w Krośnie

Ośrodek Kultury w Dukli

Parafia rzymsko-katolicka w Łękach Dukielskich
Stowarzyszenie Kulturalno-Rekreacyjne "JEDNOŚĆ" w Łękach Dukielskich
 
2012
/kliknij w monitor i pobierz - 3 filmiki/
/kliknij w obrazek - 173 zdjęcia/

     Kolejne, 3. spotkanie zespołów śpiewaczych naszego powiatu miało miejsce w Łękach Dukielskich, tradycyjnie, w święto Objawienia Pańskiego - Trzech Króli, 6 stycznia 2012r. 21 zespołów, niczym Trzej Królowie, wyruszyło na spotkanie Jezusa w kolędzie i pastorałce, a żłóbkiem była parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Łękach Dukielskich. Były to następujące zespoły /w kolejności prezentacji/: Zespół Folklorystyczny "Łęczanie" z Łęk Dukielskich oraz młodzieżowy "Łęczan", Zespół Śpiewaczo-Obrzędowy "Rogowice" z Rogów, Zespół Śpiewaczy "Zalaski" z Zalesia, Zespół Śpiewaczy "Wrocanianki" z Wrocanki, Zespół Śpiewaczy "Jutrzenka" z Kopytowej, Zespół Śpiewaczy "Chorkowianie" z Chorkówki, Zespół Śpiewaczy "Seniorzy" ze Świerzowej, Zespół Śpiewaczy "Bobrzanie" z Bóbrki, Zespół Śpiewaczy "Nadzieja" ze Zręcina, Zespół teatralno-obrzędowy "Równianie" z Równego, Zespół Śpiewaczy "Wietrznianie" z Wietrzna, Zespół Wokalny "Czeremcha" z Jaślisk, Zespół Obrzędowo-Śpiewaczy "Szarotka-Duklanie" z Dukli, Zespół Śpiewaczy "Przybowianki" z Przybówki, Zespół Śpiewaczy "Odrzykonianki" z Odrzykonia, Zespół Śpiewaczy "Prządki" z Odrzykonia, "Mali Lubatowianie", "Młodzi Lubatowianie" oraz dorośli "Lubatowianie" z Lubatowej” oraz Stowarzyszenie "Nasz Rymanów"-Sekcja Kultury i Tradycji z Rymanowa.

     Przegląd uświetnili swoją obecnością: wicestarosta p. Andrzej Guzik, przewodniczący rady powiatu p. Andrzej Krężałek z małżonką, radny sejmiku wojewódzkiego p. Władysław Turek, burmistrz Dukli p. Marek Górak z małżonką, dyrektorzy Ośrodków Kultury z Chorkówki p. Bogusław Pacek, Wojaszówki p. Lucyna Pelczarska, Dukli p. Małgorzata Walaszczyk-Faryj, radni powiatowi p. Grażyna Skolarczyk, p. Stanisław Kenar oraz dyrektor naszej szkoły p. Krystyna Delimata z małżonkiem.

     Przegląd - tradycyjnie - rozpoczął się uroczystą Mszą św. w intencji organizatorów i zespołów sprawowaną przez ks. Tadeusza Urbana, proboszcza z Kobylan, oraz ks. prob. Alojzego Szweda. Oprawę liturgiczną  sprawowali członkowie Stowarzyszenia "Jedność", a Ewangelię odczytał ks. Roman Jagiełło, proboszcz parafii polsko-katolickiej w Łękach Dukielskich.

      Ks. Proboszcz, witając na wstępie dostojnych gości, zespoły i współorganizatorów wyraził ogromną radość i wdzięczność, że po raz kolejny możemy gościć w naszej świątyni uczestników Powiatowego Przeglądu Kolęd. Swoje słowa do zebranych skierowali także pozostali księża. Po Mszy św. słowa powitania dla poszczególnych gości skierowała w imieniu organizatorów także p. Grażyna Ostrowska ze Starostwa Powiatowego.

     Występem gospodarzy, "Łęczan" rozpoczęło się radosne kolędowanie, prawdziwa uczta dla uszu i serc: przepiękne polskie kolędy i pastorałki w przeróżnych interpretacjach i wokalnych popisach. Spore porcje braw otrzymały dzieci występujące samodzielnie i w zespołach z dorosłymi. Najmłodszą była nieco ponad 3. letnia Emilka Turek z "Małych Lubatowian". Niewiele starsza, bo 4. letnia Zuzia Krowicka z dukielskich "Szarotek" musiała się w tej "rywalizacji" wiekowej zadowolić drugim miejscem. Wyróżnić nie sposób żadnego zespołu, gdyż nie taka jest formuła Przeglądu, a - jak powiedział p. wicestarosta - "wszystkie zespoły włożyły maksimum pracy i  ambicji, by godnie zaśpiewać podczas Przeglądu". Widać było wielką tremę zespołów przygotowujących się do prezentacji, niejednokrotnie tak obytych  z różnymi estradami.

     I znów, jak przed rokiem, czy dwoma, nie powtarzały się kolędy i pastorałki, a jeśli już, to wykonanie było zupełnie inne, dla niewprawnego ucha - podobieństwo niedostrzegalne. Zastanawialiśmy się w małym gronie, skąd w Polsce tyle przepięknych kolęd i pastorałek. Na trzech edycjach Przeglądu wyśpiewano ich grubo ponad setkę i ciągle są nowe i "nieodkryte" dla szerszej prezentacji. Utwierdza to nas, organizatorów  w przekonaniu, że pomimo takich, czy innych trudności, Przegląd będzie kontynuowany, bo kolęd, pastorałek, zespołów, gości, publiczności co roku przybywa. I tak też będzie zapewne za rok.

     Prowadzenie Przeglądu to oczywiście domena niezrównanej p. Grażyny Ostrowskiej - kierownik Wydziału Kultury Starostwa Powiatowego w Krośnie, która jak zawsze ciepło, z sercem i wyczuciem przeprowadziła nas przez ten piękny, niemal 4. godzinny czas kolędowania przy Bożym Żłóbku w Łękach Dukielskich. Tym razem nie było wiatrów, mrozów, ławki w świątyni zostały ocieplone i ogrzewanie "nadążało" z temperaturą, więc było wyjątkowo przyjemnie i czas się nie dłużył.

     Na zakończenie wszystkie zespoły otrzymały pamiątkowe choinki z wygrawerowaną tabliczką pamiątkową oraz kalendarze powiatowe ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Krośnie. Wręczali je przedstawicielom zespołów: p. Andrzej Guzik,  p. A. Krężałek oraz  p. Marek Górak. Podziękowania i uznanie zespołom oraz życzenia noworoczne złożyli zespołom, organizatorom  i publiczności p. Andrzej Guzik,  p. A. Krężałek oraz p. Władysław Turek.

     Spotkanie zakończył skromny poczęstunek w sali widowiskowej dla 310 osób. Jak cudnie zabrzmiały kolędy w wykonaniu takiego chóru, można posłuchać. I znów ukłony w stronę p. dyr. Krystyny Delimaty, która zadbała o wystrój sali na to spotkanie. To dzięki niemu, atmosfera na sali nie odbiegała od tej, w świątyni. Było niezwykle rodzinnie, pięknie i radośnie. A dekoracje gratisowo udostępnili pp. Kędzierscy ze Studia Dekoratorskiego z Krosna. Pięknie dziękujemy!

     Spotykamy się za rok. Do zobaczenia!

    Organizatorzy serdecznie dziękują księżom, Mieszkańcom Łęk Dukielskich, gościom i zespołom za wspólne kultywowanie tradycji Bożego Narodzenia zawartej w pięknie polskiej kolędy i pastorałki.

 

www.stowledkidukielskie.dukla.org        2009            webmaster: kychen