INDEXPARAFIASTRONA GŁÓWNAOGŁOSZENIA PARAFIALNEINTENCJE MSZALNEWSKAZANIA LITURGICZNEGAZETA PARAFIALNACMENTARZ PARAFIALNYHISTORIA PARAFIIHISTORIA NA FOTOGRAFIIGRUPY PARAFIALNEAKCJA KATOLICKAKSMMINISTRANCIRÓŻE RÓŻAŃCOWEINNE GRUPYMUZYKA W PARAFIIDLA DUCHAŻYCIE KOŚCIOŁASERCE BOŻEZIARNO SŁOWAKALENDARZ LITURGICZNYLINKI RELIGIJNE

http://www.ak.przemyska.pl/foto/logo%20DIAK.jpg

http://www.ksmap.pl/static/img/logo.jpg


 
WYDARZENIA PARAFIALNE:  
2007 - 2008/1 - 2008/2 - 2009 - 2010 - 2011 - 2012 - 2013 - 2014 -
- 2015 - 2016 - 2017 - 2018 - 2019 - 2020 - 2021 - 2022 - 2023 - 2024 - 2025

OGŁOSZENIA PARAFIALNE


Łęki Dukielskie 2025-04-13


NIEDZIELA MĘKI PAŃSKIEJ


Z EWANGELII  Łk 22,14-23,56 A gdy nadeszła pora, zajął miejsce u stołu i Apostołowie z Nim. Wtedy rzekł do nich: Gorąco pragnąłem spożyć Paschę z wami, zanim będę cierpiał. Albowiem powiadam wam: Już jej spożywać nie będę, aż się spełni w królestwie Bożym. Potem wziął kielich i odmówiwszy dziękczynienie rzekł: Weźcie go i podzielcie między siebie; albowiem powiadam wam: odtąd nie będę już pił z owocu winnego krzewu, aż przyjdzie królestwo Boże. Następnie wziął chleb, odmówiwszy dziękczynienie połamał go i podał mówiąc: To jest Ciało moje, które za was będzie wydane: to czyńcie na moją pamiątkę! Tak samo i kielich po wieczerzy, mówiąc: Ten kielich to Nowe Przymierze we Krwi mojej, która za was będzie wylana. Lecz oto ręka mojego zdrajcy jest ze Mną na stole. Wprawdzie Syn Człowieczy odchodzi według tego, jak jest postanowione, lecz biada temu człowiekowi, przez którego będzie wydany. A oni zaczęli wypytywać jeden drugiego, kto by mógł spośród nich to uczynić (…).


„Odwaga jest to wiedza o tym, czego się bać trzeba, a czego nie trzeba”. To powiedzenie Platona, zastosowane wobec postępowania Piłata, uświadamia nam, że nie miał on odwagi przeciwstawić się zajadłym żądaniom tłumu. On oczywiście nie znał mesjańskich pism proroków żydowskich i nie mógł przewidzieć, że stanie się narzędziem historii, jaką wyznaczy śmierć i zmartwychwstanie Jezusa z Nazaretu. Jednak nie znalazł Piłat w sobie odwagi na tyle, by być skutecznym w obronie oskarżonego przez Żydów Jezusa. Trzykrotnie wyraził swe przekonanie, że nie znajduje w Nim żadnej winy (Łk 23,4.14.22). Mimo to nie miał odwagi, by odmówić skazania Go. Zdarza nam się to stosunkowo często: jesteśmy o czymś przekonani, ale różnego typu uwarunkowania i zależności stają silniejsze, niż nasze przekonanie. Jest to smutne zwłaszcza, gdy chodzi o drugiego człowieka. Stanąć w obronie skrzywdzonego udaje się tym, którzy znajdą w sobie odwagę do rezygnacji ze swojego wygodnictwa.

Czy naprawdę wiemy, czego należy się bać? Jezus bał się męki, tak po ludzku, ale ostatecznie podjął ją z odwagą, nie rezygnacją. Odwagą napełniła Go świadomość, że Ojciec nie opuści swego Syna w tak kluczowym momencie, choć miał doświadczenie ciemnej nocy, poczucie opuszczenia. Nas również Bóg nie opuści, gdy pozwolimy sobie na rezygnację z własnej wygody, na wyjście ze strefy komfortu dla większej miłości: dla drugiego człowieka, dla ważnej sprawy, itp. Tego możemy być pewni, bo „kto straci swe życie z mego powodu, ten je znajdzie” (Mt 10,39). Ponadto, Jezus mówił: „Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, a potem nic więcej uczynić nie mogą. Pokażę wam, kogo się macie obawiać: bójcie się Tego, który po zabiciu ma moc wtrącić do piekła. Tak, mówię wam: Tego się bójcie!” (Łk 12,4-5). Często słyszymy o heroicznych czynach ludzi, którzy z odwagą walczą o wolność swojego kraju i nie obawiają się poświęcić swojego życia dla przyszłości ojczyzny. Podziwiamy ludzi sprzeciwiających się złu i kłamstwu. Podziwiamy ich niezłomność. I właśnie z taką samą determinacją winniśmy walczyć ze złem, które zakorzenia się w nas, bo jesteśmy grzesznikami i potrzebujemy odważnego uznania, kto jest naszym największym wrogiem. Jezus Chrystus pokazał nam, że modlitwa to największe umocnienie, gdyż „w godzinie pokusy duch nasz jest w rozsypce, a nasze myśli rozbiegają się” (św. Efrem). Tylko w Bogu jest nasza siła.

Odwaga milczenia, gdy współrozmówcy zależy tylko na wykpieniu i poniżeniu, to wymierny dowód tego, że Jezus nie bał się Heroda. Nie dał się wciągnąć w jego rozgrywki, nie odpowiedział na żadne pytanie. Wiedzieć kiedy milczeć – to cenna wiedza dla każdego z nas. Często więcej mówimy niż milczymy w sytuacjach skrajnych, czy upokarzających. Nie jesteśmy w stanie ocenić często skutków naszego milczenia, czy było ono korzystne czy też nie. Z pewnością więcej zła przynoszą złe, kłamliwe słowa. „Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie. A co nadto jest, od Złego pochodzi” (Mt 5,37).

Męka Pańska w przekazie Łukasza obfituje w akty miłosierdzia. Jezus nie jest ukazany w takim opuszczeniu i osamotnieniu, jak w opisie Marka. W Ewangelii wg św. Łukasza, Jezus uzdrawia ucho sługi najwyższego kapłana (22,51); przemawia też do lamentujących kobiet (23,28), pocieszając je i nie skupiając się na sobie. Modli się za tych, którzy Go krzyżowali, ale też za tych, co w swej nieświadomości lub zwykłej ciekawości towarzyszą tej masakrze (23,34). Tłum, stojący pod krzyżem, bije się w piersi, ma poczucie żalu, wstydu, grozy, wyrzutu sumienia (23,48). Jezus wcześniej przemawiał do tłumów, rozmnażał dla niego chleb, nie jest on więc jakąś bezładną, anonimową masą ludzką. Jezus swym miłosierdziem ogarnia tłum, nawet z wyżyn krzyża.

Szczególnie okazuje miłosierdzie łotrowi, obiecując raj „jeszcze dzisiaj” (23,43). Odwaga i determinacja tego „dobrego łotra” pokazują jak bardzo możemy liczyć na miłosierdzie Boga i oczekiwać Jego działania w naszej sprawie. Jezus, w wydarzeniach towarzyszących Jego śmierci, objawia miłujące oblicze Ojca, który z miłości do człowieka uniża się w osobie Jezusa Chrystusa do końca. Znamienne, że ostatnie słowo Jezusa z krzyża, w tej Ewangelii, nie jest wołaniem w opuszczeniu, ale synowskim: „Ojcze, w Twoje ręce powierzam ducha mego” (23,46). W tekście oryginalnym Jezus „wołaniem wielkim” te słowa skierował do Ojca. Zadziwiające, że miał jeszcze tyle siły, nim oddał ostatnie tchnienie. Ostatni akord Jego życia, to miłosierne spojrzenie na człowieka i ufne poddanie się Ojcu. Nasze zbawienie dokonało się przez krzyż i cierpienie, ale blask zmartwychwstania ośmiela naszą wiarę w to, że żyć będziemy wiecznie. Panie, udziel mi odwagi w przyjmowaniu cierpienia i krzyża. Naucz mnie rozumieć, że męka trwa każdego dnia, gdyż każdego dnia muszę nieść swój krzyż… z Tobą (Łk 9,23), bo przecież nigdy nie jestem sam.

s. Kinga Walkowiak
 „Koinonia św. Pawła”


LITURGIA SŁOWA I HOMILIE NA DZIŚ >> EUCHARYSTIA - NASZE ŻYCIE >>


Ogłoszenia ogólnokościelne


Modlitwa obdarzona odpustem zupełnym

 


1. Dzisiejsza Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Tak jak Pan Jezus wszedł do Jerozolimy, tak przychodzi dziś do każdego z nas. Oby nie okazało się jednak, że stoimy w tłumie, który woła: „Hosanna”, a za chwilę będzie wołał: „Na krzyż z Nim!”.

2. W najbliższy poniedziałek, 14 kwietnia, przypada państwowe święto Chrztu Polski ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2019 roku, które ma nam przypominać o chrześcijańskich korzeniach naszego narodu.

3. Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Niech święty czas: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w misterium paschalne przez czynny udział w bogatej liturgii tego okresu.

4. W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątkę ustanowienia Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony i organy, a po Komunii Świętej Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego dawniej ciemnicą. Podczas procesji śpiewany jest hymn „Sław, języku, tajemnicę”, za co w tym dniu można uzyskać odpust zupełny.

5. W Wielki Piątek wszystkich obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu ilości posiłków. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do 60. roku życia. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. W godzinie Śmierci Jezusa, miłosierdzia Bożego (godz: 15:00) w gronie rodzinnym odmówmy Koronkę. Na zakończenie liturgii Wielkiego Piątku Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Grobu Pańskiego.

6. Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim. Pamiętajmy o tym, kiedy przyjdziemy święcić pokarmy. Do koszyczków włóżmy naczynie z wodą do poświęcenia. Jest to czas upamiętniający wstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązuje więc cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. W tym czasie będzie również trwała adoracja Najświętszego Sakramentu przy grobie Pana Jezusa. Postarajmy się zatem tak zaplanować nasze przyjście do kościoła, abyśmy mogli zatrzymać się choć 15 min. na adoracji. Warto w tym dniu zachować Post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych.

7. W sobotni wieczór rozpoczynamy Wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi nam Zmartwychwstanie Chrystusa. Prosimy o zabranie świec na liturgię. Aby całe Święte Triduum Paschalne otrzymało uroczystą oprawę, zachęcamy do licznego udziału wszystkich Parafian. W czasie Triduum można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami i spełniając następujące dzieła: w Wielki Czwartek przez odmówienie hymnu „Przed tak Wielkim Sakramentem”; w Wielki Piątek, biorąc udział w adoracji Krzyża; w Wielką Sobotę, biorąc udział w liturgii.

8. Wiadomości i wydarzenia w diecezji przemyskiej>>


  • W LITURGII TYGODNIA WSPOMINAMY:

                   
                    ŚWIĘTY NA KAŻDY DZIEŃ>>                 
     
    Patroni I orędownicy>>
     

     


             


            



       

    SPRAWY PARAFIALNE:

    1. Dzisiaj przed kościołem kwestować będą dzieci szkolne na Hospicjum w Krośnie w ramach akcji Pola Nadziei. .O godz. 14:30 Nabożeństwo Męki Pańskiej i Msza św.

    2. Jutro Święto Chrztu Polski. Jutro także w naszej parafii wielkopostna spowiedź w godzinach 15:00 - 18:00.

    3. W środę o godz. 7:00 Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy i Msza św.

    4. W czwartek Msza Wieczerzy Pańskiej o godzinie 18 - tej i adoracja Pana Jezusa w Ciemnicy przez grupy parafialne  do godz. 21:00.

    5. W Wielki Piątek adoracja Róż Różańcowych w godzinach 7:00 - 21:00. O 21 - ej czuwanie młodzieży. Program adoracji wywieszony w przedsionku oraz na stronie internetowej. Program adoracji>>

    O godzinie 9 - tej rozpoczniemy naszą Drogę Krzyżową na cmentarz. O godzinie 18 - tej Liturgia Męki Pańskiej.

    6. W Wielką Sobotę poświęcenie pokarmów w kościele o godz. 9:00, 11:00 i 13:00. W Myszkowskim o godz. 10:00, a w Pałacówce o 10:30. O godzinie 18:00 Liturgia Wielkiej Soboty - przynosimy świece.

    7. Za tydzień Niedziela Zmartwychwstania. O godzinie 6:00 Rezurekcja z procesją wokół świątyni. Prosimy Koła Gospodyń, młodzież i rodziny do niesienia figur i feretronów.

    8. Prosimy strażaków do straży przy Bożym Grobie.

    9.  Bóg zapłać za palmy i wszystkim, którzy pracowali przy montażu Bożego Grobu i Ciemnicy.

    10. Od czwartku będzie do nabycia nowy, świąteczny numer gazety parafialnej Powołanie.


    INTENCJE MODLITEWNE
    KWIECIEŃ

     

    Intencja papieska: Módlmy się, aby korzystanie z nowych technologii nie zastępowało relacji międzyludzkich, odbywało się w atmosferze szacunku do każdego człowieka i pomagało stawić czoła kryzysowi naszych czasów.
     
    Intencja parafialna: Aby Zmartwychwstały Chrystus znalazł swoje miejsce w naszych otwartych na Niego sercach, aby dał nam umocnienie na drogach wiary i łaskę poznania, że żyjemy dla Boga, który nam Syna Swego dał.