INDEXPARAFIASTRONA GŁÓWNAOGŁOSZENIA PARAFIALNEINTENCJE MSZALNEWSKAZANIA LITURGICZNEGAZETA PARAFIALNACMENTARZ PARAFIALNYHISTORIA PARAFIIHISTORIA NA FOTOGRAFIIGRUPY PARAFIALNEAKCJA KATOLICKAKSMMINISTRANCIRÓŻE RÓŻAŃCOWEINNE GRUPYMUZYKA W PARAFIIDLA DUCHAŻYCIE KOŚCIOŁASERCE BOŻEZIARNO SŁOWAKALENDARZ LITURGICZNYLINKI RELIGIJNE

http://www.ak.przemyska.pl/foto/logo%20DIAK.jpg

http://www.ksmap.pl/static/img/logo.jpg


 
WYDARZENIA PARAFIALNE:  
2007 - 2008/1 - 2008/2 - 2009 - 2010 - 2011 - 2012 - 2013 - 2014 -
- 2015 - 2016 - 2017 - 2018 - 2019 - 2020 - 2021 - 2022 - 2023 - 2024 - 2025

OGŁOSZENIA PARAFIALNE


Łęki Dukielskie 2025-07-20


XVI NIEDZIELA ZWYKŁA


Z EWANGELII  Łk 10,38-42 Jezus przyszedł do jednej wsi. Tam pewna niewiasta, imieniem Marta, przyjęła Go w swoim domu. Miała ona siostrę, imieniem Maria, która usiadłszy u nóg Pana, słuchała Jego słowa. Marta zaś uwijała się około rozmaitych posług. A stanąwszy przy Nim, rzekła: „Panie, czy Ci to obojętne, że moja siostra zostawiła mnie samą przy usługiwaniu? Powiedz jej, żeby mi pomogła”. A Pan jej odpowiedział: „Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba mało albo tylko jednego. Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona”.


Wiele już razy komentowano tę Ewangelię. Podkreślano jak ważna jest równowaga między pracą a modlitwą. Popatrzmy na to wydarzenie z perspektywy zwyczajnego rodzinnego domu. Jezus zdążając do Jerozolimy wstępuje do domu Marty i Marii. Przychodzi do nich nie tylko jako przyjaciel, ale przede wszystkim jako nauczyciel. Dzięki temu dom obu sióstr staje się miejscem głoszenia i słuchania słowa Bożego. Marta sprowadza te odwiedziny do wizyty gościa, którego należy przyjąć godnie według wschodniej gościnności. Maria odczytała je w sposób głęboki, duchowy. Jezus, natomiast w tych okolicznościach uczy, że zwyczajny dom może być miejscem głoszenia, przepowiadania, słuchania, modlitwy i kontemplacji. Przez to może stać się małym Kościołem. Spotkanie z Bogiem, może mieć miejsce nie tylko w świątyni, w miejscu uświęconym Bożą obecnością, przeznaczonym ze swej natury na modlitwę, ale również w zaciszu domu rodzinnego. W rodzinnym domu, tam gdzie mieszkamy, możemy czytać słowo Boże, wsłuchiwać się w nie, rozważać, medytować, a następnie wprowadzać je w życie, służąc innym z miłością.

W dzisiejszej Ewangelii pokazany jest nam Chrystus, który różni się od współczesnych Mu nauczycieli żydowskich. Otóż w gronie Jego uczniów mogą być również kobiety, których rola nie polega tylko na usługiwaniu ze swego mienia (zob. Łk 8,3).  Perykopa o nauczaniu w domu obu sióstr, pokazuje, że kobieta może uzyskać godność uczennicy Jezusa. Z żydowskiego punktu widzenia to Marta zachowuje się poprawnie, udzielając Jezusowi dachu nad głową, pożywienia, miejsca i odpowiednich warunków na odpoczynek. Maria przyjmuje postawę nienormalną, nawet gorszącą. Wcale nie zajmuje się gośćmi, lecz siedzi u stóp Mistrza i słucha Jego słowa. Pochwała Jezusa wobec Marii ma znaczenie rewolucyjne. Jezus w ten sposób pragnie uświadomić słuchaczom, że wobec słowa Bożego wszyscy są równi. Wszyscy są zaproszeni do słuchania, przyjmowania Bożego słowa. Dobra Nowina jest dla wszystkich bez wyjątku! Zwróćmy uwagę na jeszcze jeden aspekt. Ewangelista Łukasz umieszcza opowiadanie o dwóch siostrach między przypowieścią o miłosiernym Samarytaninie (10,30-37) a modlitwą Ojcze nasz (11,1-4). Nie jest to bez znaczenia, te trzy perykopy, które poprzedza przykazanie miłości bliźniego (10,27), stanowią ważny tryptyk. Słowo Boże podkreśla w ten sposób trzy istotne rzeczy dla chrześcijańskiego życia: czynna miłość bliźniego, słuchanie słowa Bożego i modlitwa. W centrum tego tryptyku znajduje się słuchanie słowa Chrystusa. „Najlepsza cząstka” polega bowiem na wsłuchiwaniu się w głos Chrystusa, trwaniu przy Nim i przylgnięciu do Niego całym sercem. Odpowiadając Marcie, Jezus pokazuje, że związanie się z Jego Osobą, przylgnięcie do Jego słowa, do Bożej prawdy, którą jest On sam, jest jedyną rzeczą naprawdę konieczną. Bóg pragnie najpierw daru serca, a dopiero potem czynu płynącego z miłości.

Pan zaprasza nas dzisiaj, abyśmy pozostawili, choćby na chwilę nasze zabieganie, zatroskanie, zapracowanie i uczynili Mu gościnę w sercu, usiedli przy Jego słowie, posłuchali Go. Św. Augustyn w taki oto sposób komentuje tę Ewangelię: „Jest wiele zajęć, są różnorodne, to doczesne, to cielesne, a choć są dobre to jednak przemijające. Co więc Pan mówi do Marty? <Maria lepszą cząstkę wybrała>. Nie znaczy to, że ty wybrałaś złą, lecz ona lepszą, bo <jej nie zostanie zabrana>. Kiedyś ci zostanie odjęty ciężar konieczności, a słodycz prawdy jest wieczna. Nie zostanie zabrane od niej to, co wybrała. Nie zostanie zabrane, lecz powiększone. W tym życiu powiększone – w tamtym urzeczywistnione, ale nigdy nie zostanie zabrane”. Widzimy, że Maria wybrała, by być żywionym przez Pana, każdym okruchem Jego słowa. Gdy Marta się niepokoiła, Maria się syciła, pilnie słuchając. Właściwe ewangeliczne podejście polega na połączeniu postawy Marii i Marty. Jezus sam jest tego przykładem i wzorem: modlitwy, rozmowy z Ojcem i czynów miłości. Dobrze wyraża to benedyktyńska zasada: „Módl się i pracuj”, która wciela w życie te dwie postawy sióstr ukazując je jako dwie największe wartości chrześcijaństwa.

Św. Antoni, który prowadził przeszło 80 lat życie pustelnicze, początkowo oddawał się tylko modlitwie. Po pewnym czasie odczuł zmęczenie i znudzenie. W tej sytuacji prosił Boga o pomoc, by wyjaśnił mu ten stan. Jego pełen anegdot żywot mówi, że pewnej nocy przyśnił mu się anioł, który robił maty z liści palmowych. Anioł przerywał od czasu do czasu pracę i wznosił oczu ku niebu w modlitwie. Po czym znów powracał do pracy. Antoni, gdy się obudził, zrozumiał, że Pan Bóg pokazał mu właściwe lekarstwo: modlitwa i praca fizyczna powinny się wzajemnie przeplatać. Modlitwa i praca powinny być w naszym życiu jak dwie siostry: Maria i Marta, które mieszkają pod jednym dachem. Czasem może się muszą dogadać, dotrzeć, ale zasadniczo potrafią żyć w zgodzie i miłości w naszym sercu i duszy. Autor „Naśladowania” mówi, że człowiek do Boga wznosi się na dwóch skrzydłach: modlitwy i pracy. W świetle słowa Bożego spróbujmy popatrzeć na  naszą osobistą relację do Jezusa. Czy jest u mnie równowaga między słuchaniem słowa Jezusa, a służeniem Mu? Może dostrzegam w sobie „syndrom Marty”: przeciążenie, zniecierpliwienie, brak radości z wykonywanej pracy, pretensje, żal do bliskich, również do Jezusa.  Może czas posłuchać, czego Jezus chce ode mnie? Otwarcie powiedzieć Mu o swoim problemie. Co uczynisz zatem, by te dwa istotne wymiary życia chrześcijańskiego były bardziej harmonijne w twoim życiu, rodzinie, we wspólnocie? Pan Bóg nas dzisiaj pyta: Czy ty słuchasz Mojego słowa? Czy ty słyszysz Moje słowo? Co czyni cię głuchym na słowo Boże? 

s. Franciszka Godlewska
„Koinonia św. Pawła”


LITURGIA SŁOWA I HOMILIE NA DZIŚ >> EUCHARYSTIA - NASZE ŻYCIE >>


Ogłoszenia ogólnokościelne


1. Dziś szesnasta niedziela zwykła. Karty Nowego Testamentu w wielu miejsca wyraźnie ukazują, jak ważne jest słuchanie Boga. Święty Paweł stwierdza że wiara rodzi się z tego, co się słyszy, tym zaś, co się słyszy, jest słowo Chrystusa. Jezus nazywa braćmi i siostrami tych, którzy słuchają Jego słowa i według niego postępują. Słowo Boże może być zagłuszone przez codzienne zatroskanie i tego winniśmy unikać. Wydaje się, że Maria zrozumiała to lepiej i szybciej niż jej siostra, co zostało przez Jezusa zauważone i docenione.

2.  Dzisiejszej niedzieli rozpoczyna się 26. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa pod hasłem: „Z nadzieją niesiemy Chrystusa na krańce świata”. Po raz kolejny organizacja MIVA Polska zaprasza kierowców, aby za każdy bezpiecznie przejechany kilometr wpłacili 1 grosz na środki transportu dla misjonarzy.

3. Przyszłą niedzielę będziemy przeżywali jako Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych, a to z racji przypadającego dzień wcześniej liturgicznego wspomnienia Świętych Joachima i Anny, rodziców Najświętszej Maryi Panny. Zachęcamy w tym dniu do modlitwy za naszych dziadków: żyjącym wypraszajmy Boże błogosławieństwo, a zmarłym – wieczne szczęście w niebie.

4. Pamiętajmy o Dniu Pańskim, o każdej wakacyjnej niedzieli i o obowiązku uczestniczenia we Mszy św. Z tego obowiązku nie możemy się zwalniać w czasie wakacji.

5. Wiadomości i wydarzenia w diecezji przemyskiej>>


 

W LITURGII TYGODNIA WSPOMINAMY:

               
                ŚWIĘTY NA KAŻDY DZIEŃ>>                 
 
Patroni I orędownicy>>
 
† we wtorek 22 lipca - Św. Marii Magdaleny, patronki dobrej przemiany. Jej kult w całym Kościele zachodnim rozpowszechnił się od XII wieku. Od początku patronuje też Zgromadzeniu Matki Bożej Miłosierdzia, do którego należała Święta Siostra Faustyna, a szczególnie dziewczętom i kobietom potrzebującym moralnego odrodzenia, wychowaniem których zajmują się siostry;
† w środę 23 lipca - Św. Brygidy, szwedzkiej mistyczki, patronki Europy. Warto spojrzeć na jej piękne życie (żony, matki, a potem zakonnicy). Jest ono świadectwem, że każdy stan może być przestrzenią spotkania z Bogiem. Święty Jan Paweł II w 1999 roku ogłosił Brygidę współpatronką Europy;
† w czwartek 24 lipca - Św. Kingi, polskiej księżnej, a następnie klaryski w Starym Sączu;
† w piątek 25 lipca - Św. Jakuba Większego, pierwszego męczennika wśród Apostołów a zarazem wspomnienie św. Krzysztofa, męczennika z połowy III wieku, patrona kierowców i podróżujących, orędownika w śmiertelnych niebezpieczeństwach. Może warto pamiętać o nim podczas wakacyjnych podróży, prosić go o opiekę, aby szczęśliwie i cało powrócić do domu.
† w sobotę 26 lipca - świętych Joachima i Anny, rodziców Najświętszej Maryi Panny, dziadków Pana Jezusa.

 
 


                


    



     

SPRAWY PARAFIALNE:

1. Dzisiaj po każdej Mszy św. poświęcenie pojazdów z racji Św. Krzysztofa, patrona kierowców.

2. W środę o godz. 17:30 Godzinki i Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

3. W piątek o godz. 17:30 Godzina do Serca Pana Jezusa.

4. Przyszła niedziela to Dzień Osób Starszych. Różaniec przed sumą prowadzi Róża Św. Anny.

5. W przyszłą niedzielę po rannej Mszy św. spotkanie Rady Duszpasterskiej.

6. Także w przyszłą niedzielę, po każdej Mszy św., strażacy będą zbierać datki na odbudowę spalonego domu w Zyndranowej.

7. Dzisiaj i w kolejnych dniach zbiórka ofiar na remont i sprzątanie świątyni.

Zapowiedzi:

2. Damian Guzik - parafia Głowienka z Eweliną Węgrzyn - nasza parafia.


INTENCJE MODLITEWNE
LIPIEC

 

Intencja papieska: Módlmy się, abyśmy umieli coraz lepiej rozeznawać, by dobrze wybierać drogi życia i odrzucać to, co oddala nas od Chrystusa i Ewangelii. 
 
Intencja parafialna: Za dzieci i młodzież, by wzrastali dla chwały i uwielbienia Boga, a rodzice prowadzili ich Bożymi drogami tak, by doszli do zbawienia.